کمک به همنوع کار خیلی خوب و پسندیده ایه ، ولی چراغی که به خونه رواست به مسجد حرومه.
اصلاً مگه میشه آدم خودش تو مشکلات مالی غرق باشه و بذل و بخشش کنه؟!

هر کسی باید به اندازه ای که از پسش بر میاد کمک کنه.

مثلاً من اطلاعاتی درباره داستان نویسی دارم ، اون ها رو در پیج اینستاگرامم به رایگان در اختیار مخاطب ها می ذارم . من دارم کمک می کنم . کاری که از دستم برمیاد رو برای دوستانی که توانایی مالی برای پرداخت دوره ها و کلاس های آموزشی حضوری و غیرحضوری ندارن انجام می دم ‌. هر کسی هم که سوالی داشته باشه تو دایرکت جواب می دم .
در حد توانم کمک می کنم. نه کمتر نه بیشتر .

در این کار افراط نمی کنم.

با مثلاً کسی که یه پیج اینستاگرام درباره قانون جذب راه اندازی می کنه و اطلاعات رو به رایگان در اختیار فالور ها می ذاره ، داره به مخاطب ها کمک می کنه . اون می تونست مثل بعضی ها بابت دوره ها و پکیج های قانون جذب پول دریافت کنه ، ولی کمک کردن بی چشم داشت رو انتخاب کرد.
هر چند بعضی پیج ها یه سری آموزش کوچولو می دن تا شما رو جذب دوره های آموزشی شون بکنند. اما این کار هم کمک محسوب میشه . طرف در حد توانش کمک می کنه . اما خب خودشم باید پول دربیاره . پس مباحث مهم تر رو تبدیل به دوره می کنه .

هر چند این مثال آخر به نیت درونی فرد بستگی داره.

خلاصه که کمک کردن فقط مالی نیست. هر چند کسی که پول داره خوبه که کمک مالی انجام بده . اونم در حد توانش .
شما هم اگه تصمیم دارید به کسی کمک کنید اما پول زیادی ندارید و زندگی خودتون لنگه ، بهتره راه دیگه ای برای کمک پیدا کنید . اطلاعات شما می تونن برای خیلی ها مفید و کمک کننده باشه . پس در اختیارشون قرار بدید.