شاید واسه  شما هم سوال پیش اومده باشه که زمانی که درباره داستان و یا فیلم خاصی صحبت می شه و از دو واژه متفاوت (علمی تخیلی )و(فانتزی)استفاده می شه، منظور چیه؟ و این دو چه تفاوتی با هم دارن؟

علمی-تخیلی:

ژانر یا گونه ای که در اون از علم استفاده می شه و اگر علم را از آن حذف کنیم ساختار بهم می ریزه و دیگه علمی – تخیلی نیست. بنا بر این برای نوشتن یک داستان علمی-تخیلی با محدودیت مواجه هستیم و نمی تونیم هر چیزی رو واردش کنیم و باید از صحیح بودن علم به کار رفته دراون اطمینان حاصل کنیم.موضوعاتش می تونن درباره پیشرفت های علمی در آینده و یا علومی که قبلاً کشف شده باشه. میشه گفت که برای هر اتفاق که در این نوع داستان و یا فیلمنامۀ فیلم اتفاق می افته باید توجیه علمی وجود داشته باشه.
 
مثال:جنگ ستارگان،کلبه درختی سحرآمیز
 

فانتزی یا افسانه ای:

در این گونه از داستان فقط از افسانه های عجیب و غریب که پشتوانه و توجیه علمی ندارن استفاده می شه.داستان هایی که جادوگران  بدون هیچ توجیه علمی از جادو استفاده می کنند و یا به عنوان مثال غولی که از چراغ بیرون می آید و 3 آرزو رو بدون هیچ منطق علمی برآورده می کنه رو می شه  در این دسته قرار داد.در این نوع داستان ها دست نویسنده برای قرار دادن هر نوع جادو یا اتفاقات عجیب و غریبی که هیچ توجیه علمی نداره ،بازهست.
 
مثال: هری پاتر، ثور