وقتی به یک زن فکر می کنید دقیقاً چی میاد تو ذهنتون؟ سکس؟ شستن رخت ها و ظرف ها؟ آشپزی؟ بزرگ کردن بچه؟ دقیقاً  چی؟

وقتی به یک مرد فکر می کنید چطور؟ کار کردن تو معدن؟ زور و قدرت ؟ کارمند یه اداره؟ کسی که بعد از کار جلوی تلوزیون لم می ده تخمه می شکنه، یا چای می نوشه؟ دقیقاً چی؟

اما جایگاه زن و مرد کجاست ؟ این وظایف و این ذهنیت رو کی و چطوری تو ذهن ما انداخته؟ لطفاً ادامه این مطلب رو بخونید تا بیشتر براتون بگم.

غیر انسانی بودن تعیین یک جایگاه خاص برای زن و مرد.

اختیار زن دست شوهر

زن و مرد هر کدوم اجازه انتخاب سرنوشت خودشونو دارن . اگه بخوایم با قدرت دادن به یکی اون یکی رو کنترل کنیم در حقیقت حقوق انسانی اونو زیر پا گذاشتیم . همون کاری که اسلام و البته فرهنگ ما با دختر ها کرده . دختر قبل از ازدواجش مال پدرِ و  بعدش واسه شوهر . این یعنی قبل از ازدواج این پدره که کنترل همه زندگی دختر رو به دست می گیره و اونو از یکسری انتخاب هاش محروم می کنه .

دختر شب بیرون نمی تونه بمونه ، ولی پسر می تونه.

دختر نمی تونه بدون اجازه پدرش از کشور خارج بشه ، ولی پسر می تونه.

دختر نمی تونه خونه مجردی داشته باشه ، ولی پسر می تونه .

دختر بدون رضایت پدرش نمی تونه سرکار بره ، ولی پسر نتنها می تونه بلکه مثل یک وظیفه باید انجامش بده.

و…

خلاصه تمام این محدودیت ها و محرومیت ها برای یک زن اجازه اش  بعد از ازدواج به شوهر منتقل میشه . زن باید تمام عمرش رو طبق نظر و سلیقه کس دیگه ای زندگی کنه . کاری که تمام روانشناسان بدون استثناء ردش می کنن.

همین میشه که برای یک دختر حرف دیگران مهم میشه . اگهفلان کار رو بکنم پشت سرم حرف می زنن . اگه یه جایی اعتراض کنم می گن دختر بدیه . اگه جایی مخالفتم رو فریاد بزنم و جیغ بزنم می گن پتیاره است .

خب مشکل تعیین یک جایگاه خاص  فقط برای زن نیست ، بلکه برای مرد هم هست .

احمق هایی هستن که می گن (( جایگاه زن آشپزخونه است )) یا (( اگه زن بره سر کار دیگه کنترل خونه و بچه از دستش در می ره )) و اینطوری زن رو محکوم به کار کردن در خونه می کنن. ولی آیا این تعیین جایگاه شرایط بدی برای مرد به وجود نمیاره ؟

خطرناک بودن تعیین یک جایگاه خاص برای زن و مرد

کار کردن مرد در خانه

مرد هایی هستن که به خاطر رفتار ها و یا روحیاتی که دارن نمی تونن سر کار برن و کارهای سخت انجام بدن . شاید به خاطر مشکلات ژنتیکی و بدنی که دارن نمی تونن سر کار برن . شاید کارهای خونه راحت تر و یا جذاب تر از کارهای بیرون باشه .

مرد هایی هستن که روحیات لطیفی دارن مثل نویسنده ها و تمام هنرشون در نوشتنه . اما متأسفانه برای اینکه جامعه و یا اسلام براشون تعیین کرده که باید بیرون کار کنن ، نمی تونن به کار مورد علاقه شون بپردازن . حداقل بقدر کافی نمی تونن بهش برسن . برای همینه که شما هیچ نویسنده مرد ایرانی رو نمی تونی پیدا کنی که جز نویسندگی کار دیگه ای نکرده باشه .

اگه مرد به خاطر موقعیت اجتماعی و سیاسی که در مملکتش حاکمه نتونه کار کنه چی؟ یهودی رو می شناختم که مغازه ای داشت و درش کار می کرد و در کار خودش بهترین بود و اتفاقاً منصف هم بود . اما بعد از مدتی مغازه اش جمع شد. خبردار شدیم به خاطر دینش نتونسته تو این کشور کار کنه و الان خونه نشینه . خب حالا چی میشه؟

یا مثلاً اگه مردی موفق به کار پیدا کردن نشه و اما زنش بتونه کار پیدا کنه چی؟ اگه کارفرماها به خاطر دستمزد های پایین خانم ها بیشتر دنبال جذب نیروی خانم باشن چی؟ اون موقع است که خانم های زیادی سر کار می رن و مرد های زیادی در خونه هستن . و چاره ای جز این نیست که کارهای خونه رو انجام بدن.

و بعد مردم چی می گن؟ شروع می کنن به مسخره کردن امثال این دوستان و اینکه با عبارات غلطی مثل (( خانم خانما )) (( زنت داره خرجت رو می ده بی غیرت )) و … تحقریشون می کنن.

وقتی زن و مرد هر دو  بیرون کار می کنن این تعیین جایگاه اشتباهه

زنان شاغل

درحالی که این تعیین جایگاه در امروزه اشتباهه. می دونم که زن و مرد با هم از لحاظ جنسی و همینطور قدرت جسمانی متفاوت اند . شاید تعیین این جایگاه ها در زمان انسان های اولیه که مرد ها پی شکار و کار های بدنی خطرناک بودن کار درستی بود . یا تعیین جایگاه ها واسه زمانی بود که مرد ها آهنگر و کارگران معدن بودن . نه الان که اکثر شغل ها اداری هست و زن و مرد نسبتاً سختی کاری به اندازه هم دارن .

وقتی زن و مرد هر دو بیرون از خونه کار می کنن و هر دو کارهایی دارن که سختیش به اندازه همه ، دیگه اینکه جای مرد بیرونه و جای زن تو خونه است معنی نداره . دیگه اینجا کارهای خونه و بیرون به اندازه هم مهمه و باید بین زن و مرد تقسیم بشه .

دوستی برام تعریف می کرد که ، هم خودش و هم شوهرش کارمند هستن . یک بچه هم دارن . زن برای اینکه فردا شوهر و بچه اش گرسنه نباشن از شب قبل غذای ظهر رو می پخت . اما فردا که شوهرش زود تر از اون کارش تموم می شد و به خونه می اومد حتی زحمت داغ کردن غذا رو به خودش نمی داد . زن مجبور بود خسته و کوفته بیاد خونه و واسشون غذا داغ کنه و بعد به درس های بچه برسه و بعد هم تمام کارهای خونه رو به نتهایی انجام بده و شب دوباره برای فردا غذا آماده کنه . بعد از ظهر ها هم که به دانشگاه می رفت .

درحالی که شوهرش جلوی تلوزیون می نشست و تمام بعد از ظهر رو استراحت می کرد .

اما آیا این به نظرتون منطقی و عادلانه است ؟ هرگز اینطور نیست . زن برای اینکه بیرون بتونه کار کنه نیاز نیست شوهرش رو راضی نگه داره و برای رضایت اون پدر خودشو دربیاره . وقتی هر دو بیرون کار می کنن ، کارهای خونه هم باید بین هر دو تقسیم بشه .

اما بعضی مرد ها اگه دست به کار های خونه بزنن احساس می کنن از مردونگیشون کم میشه . همونطور که زیر پست های مرد هایی که آَشپزی می کنن ، کارهای تزئیناتی می کنن، یا روش صحیح تا زدن لباس رو یاد می دن می بینیم که مرد های دیگه دارن مسخره شون می کنن. این ها واقعاً چه معنایی داره و چرا باید همچن طرز فکر رو داشته باشیم .

مذاهب و ادیان

همونطور که اول گفتم بخش بزرگی از این طرز فکر غلط رو ادیان و مذاهب در ذهن مردم انداختن . اما چرا باید یک دین این همه بی انصاف باشه ؟ اگه دقت کنید تقریباً تمام ادیان رو تقریباً مرد ها به ما معرفی کردن . مسیح ، محمد ، نوح ، موسی و …

خب اون ها هم دلشون می خواست قدرتشون رو همونطور که دلشون می خواست داشته باشن . همونطور که دلشون می خواد افراد رو اداره کنن . زن ها رو طوری که در تصور خودشون بود در خدمت خودشون نگه دارن و مرد ها رو هم راضی نگه دارن .

اما این ادیان هیچ وقت تصور نمی کردن در آینده چیزی عوض بشه . واسه همین هیچ تدبیری واسه آینده نداشتن. از همینجا میشه دروغ بودنشون رو فهمید .

خانواده و اجتماع

تاثیر اجتماع

وقتی درخانواده ای از همون اول در تقسیم کار ها ، اون ها رو به دو قسمت مردونه و زنونه تقسیم می کنن همین میشه . بچه ها پدران و مادرانی رو می بینن که جز یه سری کار مشخص کار دیگه ای انجام نمی دن . پدر هیچ وقت تو خونه کار نمی کنه و مادر هرگز نمی ره بیرون سر کار . یا اگر هم بره کار خونه با مادره .

این ها بس نیست . گاهی پدر و مادر ها هم به بچه ها می گن این کار زنونه است تو انجام نده ، یا اینکار مدونه است تو انجام نده . اما چه ملاکی واسه کار زنونه و مردونه وجود داره ؟

همین الان در دنیایی به این بزرگی زن هایی هستن که توان انجام کار در معدن رو دارن و مردانی هم هستن که نمی تونن . و این هیچ ارتباطی به زنونه یا مردونه بودن کار نداره.

این حرف آخرم با خانواده ها ، مردم اجتماع و مسئولین هست .

لطفاً مرد ها و زن ها رو از هم جدا نکنید . بینشون دیوار نکشید . بذارید با یک ارتباط انسانی و با یک طرز تفکر منطقی و انسانی بین هم زندگی کنن . زندگیشون رو عذاب نکنید.