نکاتی وجود داره تا یک ثر تبدیل به شاهکار بشه. اگه می خواید بدونید ، ادامه مطلب رو بخونید.

نذار دیگران دخالت کنن

هرگز منظورم این نیست که وقتی کسی از داتانت نقد کرد یه گوشت در باشه و اون یکی دروازه . بلکه منظورم اینه که وقتی کسی نقد کرد ، به انتقادش فکر کن و اگه فهمیدی انتقاد درستی کرده ، سعی کن داستانت رو بهتر کنی. در غیر اینصورت اگه اجازه دخالت به هر مسی بدی اثر اصلی تو تبدیل به اثری میشه که هر کسی تغییرش داده . ارشاد ، ناشر ، مادرت ، همسایه و …

اگه ین اتفاق برات بیوفته تو نوشته های بعدیت هم تاثیر می ذاره . وقتی داری شروع به نوشتن می کنی فکر می کنی یا اینکه وسطای داستانت هستی ،فکر می کنی که : (( ناشر چطوری دوست داره؟ )) ، (( ارشاد قبولش می کنه ؟ )) ، (( اگه همسایه مون خوشش نیاد چی؟))

این باعث میشه که کلاً خط داستان از دستت در بره و رک بهت بگم ، اینطوری خودتم نمی فهمی داری چی کار می کنی.

فکر نکن می خوای شاهکار بنویسی

وقتی فکر می کنی می خوای شاهکار بنویسی ، درست اتفاق نکته اول میوفته و مدام به شاهکار نویسی فکر می کنی و رشته افکارت کلاً از هم می پاشه. اینو قبلاً تو مطالب مشابه گفتم و کامل توضیحش دادم.

شاهکار  بودن اثر ربطی به نویسینده نداره

این نکته علاوه بر مهم بودنش کاملاً نظر شخصی منه . که البته به نظرم درسته . شاهکار بودن اثر ربطی به نویسنده نداره . یعنی نویسنده با این فکر که می خواد شاهکار بنویسه داستان ننوشته . بلکه مردم کتابشو خوندن یا فیلم و تئاترشو دیدن و به نظرشون اومده که این اثر یه شاهکار بی نظیره .

از اون هم فرا تر . به بچه هاشونم نظر خودشونو منتقل کردن . به فرزندانشون ، دانشجو ها شون و … یاد دادن که فلان اثر یه شاهکار بی نظیر هنریه.

درصورتی که آدم نمی تونه به زور از یه کتابی خوشش بیاد و فکر کنه که شاهکاره .

مثلاً خود من وقتی می گن بینوایان ویکتور هوگو یه شاهکاره درک نمی کنم . چون حتی مطالعه پنجاه صفحه ازش چنان منو جذب نکرد که بخوام تا انتها بخونمش . در صورتی که از همین نویسنده کتابی به نام (( رُی بلاس )) خوندم که به نظرم شاهکار واقعی اون بود . درحالی که به جرأت می تونم بگم همین الانم خیلی از اساتید نویسندگی و ادبیات داستانی نمی دونن که ویکتور هوگو چنین کتابی نوشته .

این که آدم از چه کتابی  خوشش بیاد سلیقه ای هست . شاهکار بودن یک اثر هم کاملاً به سلیقه مخاطب بستگی داره و اینکه در چه زمانی نشر بشه تا دیده بشه . و یا اینکه حداقل چند نفر از مطرح ترین افراد تاییدش کرده باشن .

پس دوست عزیز ، سعی نکن شاهکار بنویسی ، سعی کن چیزی بنویسی که خودت خوت بیاد . به قول قدیمیا گفتنی چیزی که از دل برآید بر دل نشیند.

البته به زمان و مکان نشرش هم توجه کن.