خیلیا – مخصوصاً در دایرکت اینستاگرامم – ازم می پرسن : (( چطوری باید نویسنده بشیم ؟)) یا  ((چطوری بهتر بنویسیم ؟)) یا (( میشه راهنماییم کنید ؟)) من یه جواب واحد برای همۀ اون دوستان دارم و اونم اینه که هر روز بنویسید . حالا چرا شو در ادامه مطلب بخونید.

دوست عزیزم .

شمایی که می خوای نویسنده بشی.

شمایی که تازه شروع کردی و نمی دونی باید از کجا شروع کنی .

شمایی که خیلی وقته که می نویسی ولی نمی دونی چرا پیشرفتی نداری.

تو کارت جدی باش

رک بهت بگم . اگه داری تفریحی می نویسی و هر از چند گاهی یه داستان کوتاه یا مقاله هوا می کنی ، به جایی نمی رسی. اگه صررفاً واسه تفریح می نویسی انتظار پیشرفت نداشته باش.

اما اگه می خوای یه نویسنده واقعی باشی که نوشتۀ فرداش بهتر از نوشتۀ امروزشه باید تو کارت جدی باشی. اگه قراره نویسنده باشی پس نویسندگی شغل توئه . واسه شغلت هم باید تلاش کنی. باید هر روز بنویسی .

ارتباط با اثر مرکب

اگه کتاب اثر مرکب دارن هاردی رو خونده باشید پس حتماً با این مثال آشنایی دارید . اما من برای افرادی می گم که نمی دونن.

یادتونه وقتی بچه بودین و با دوستاتون تو پارک از این چرخ و فلک دستیا بازی می کردین . یا یه نفر اول کار هل می داد . یا همه تون درحالی که نشسته بودین روش با تمام قوا دست به میلۀ جلوییتون می گرفتین و شروع می کردین فشار آوردن بهش تا حرکت کنه.

اولش خیلی سخت بود. خیلی باید زور می زدین تا یه کم شدت بگیره . ولی رو دور که می افتاد یه فشار و اشاره کوچیک از هر کدوم کافی بود تا چرخ و فلک به راهش ادامه بده . حالا اگه این چرخ و فلک متوقف می شد شما دوباره مجبور بودین فشار اولیه رو تکرار کنید و دوباره به سختی حرکتش بدین .

حالا چرا این مثال رو زدم؟ می گم براتون.

وقتی که هنرستان می رفتم و نقاشی می خوندم یک استاد طراحی داشتیم که به ما می گفت همیشه قبل از شروع طراحی دستتونو گرم کنید . این گرم کردن دست با کشیدن خطوط فوری و سریع روی کاغذ انجام می گرفت . بهتر بگم خیلی نرم خط خطی می کردیم . اصرار داشت هر روز این تمرین رو انجام بدیم و هر روز طراحی کنیم .

خب دلیلش چی بود ؟ دلیلش این بود که این تمرین ها باعث می شد کار ما بهتر بشه . هر روز بهتر از قبل . الان بالای 7 ساله که طراحی نکردم و مسلماً الان به خوبی اون موقع ها نمی تونم بکشم . این یعنی من اصول نقاشی کشیدن رو بلد نیستم ؟ نه . یعنی بی استعدادم ؟ بازم نه . این یعنی من مدت طولانی تمرین نکردم.

نویسندگی هم همینه . اگه هروز بنویسید و تمرین کنید پیشرفت می کنید. اولش سخته اما بعدش براتون آسون میشه . بعدش روز به روز بهتر از قبل می نویسید. اما اگه امروز اولی رو بنویسید و هفته بعد دومی رو ، دوباره باید از اول همه چیزو شروع کنید. انگار تازه دست به قلم بردید . خب این هیچ پیشرفتی دنبال خودش نداره.

نتیجه

هر روز بنویسید . هرچند کوتاه . حتی یک صفحه ولی بنویسید. نذارید که یه جا متوقف بشید . طوری نشه که در جا بزنید . من خودم هر روز دارم تو سایت مطلب می ذارم . گاهی شروع می کنم به ویرایش مطالب گذشته. چون اعتقاد و باورم هام در یه سری مسائل تغییر کرده یه مطلب شاید زمین تا آسمون با مطلب اصلی فرق کنه. داستان های طولانی و رمان می نویسم . شاید هیچ وقت چاپشون نکنم . شایدم یه روز چاپشون کردم . اما اینا برای تمرین یا همون دست گرمیه منه . من نمی ذارم عملات پیشرفت متوقف بشه. شما هم نذارید.

 

دوستان به زودی دوره آموزش نویسندگی رو راه اندازی می کنم . برای اطلاعات بیشتر به دایرکت اینستاگرام مراجعه کنید

rahelehrezaii1@