متاسفانه بیش از نود در صد ما متوجه استعداد هایی که داریم نیستیم.  با کمال تأسف باید گفت که بیشتر خانواده ها هم نمی تونن در یافتن استعداد کمک چندانی بکنن.
چون بیشتر زندگیتون رو کناراون ها سپری کردید و گاهاً استعداد های شما به نظر خانواده امری طبیعی میاد و اساساً استعداد محسوب نمی شه. (البته از نظر اون ها )
ما در این مقاله سعی دارم شما رو در یافتن استعداد های تون یاری کنم، پس برای کشف استعداد های تون این مقاله رو تا انتها دنبال کنید.
 

۱-به نظرات و انتقادات دیگران توجه کنید

گاهی فعالیت هایی  انجام می دید که به نظرتون دراون استعداد شگرفی دارید، اما دیگران به شما می گن که هرگز چنین چیزی نیست. البته منظور از (دیگران) دوستان و همکاران و اقوامتون هستند و نه خانواده. چون خانواده به دلیل نزدیک بودنشون به شما و عشق بی اندازه ای که به شما دارند و نگرانی‌شان برای آینده تون اغلب اشتباه می کنن.
پس اگر فردی به غیر از خانواده به شما گفت که در فلان کار استعداد ندارید ، نمی خوام بگم حرفش رو بپذیرید اما به حرفش توجه کنید و تمام جوانب را بررسی کنید و اگر دیدید حق با اوست بپذیرید ، چون شاید گاهی افراد از روی حسد چنین حرفی بزنند .
پس بهتره قبل از پذیرفتن حرف طرف مقابل اونو  خوب بشناسید و حرفش را مورد بررسی قرار بدید.
اما گاهی شاید شما استعدادی در وجود خودتون دارید که متوجهش نیستید و دیگران به شما می گن که چنین استعدادی رو دارید، و شما چون متوجه اون نیستید یا حرفشون رو باور نمی کنید یا به شدت انکار می کنید.
نمونه اش خود من زمانی یکی از همکلاسی های دوران دبیرستانم به من گفت که صدای خوبی برای گویندگی دارم. اما حرفش رو جدی نگرفتم، چون اصلاً فکرش رو هم نمی کردم که من صدای خوبی داشته باشم، اون به شدت اسرار داشت که تست بدهم ، اما من صدام رو باور نداشتم.
بعد از اون تا به امروز افراد زیادی این حرف رو  به من زدند که حالا به یقین رسیده ام که اگه تست بدهم حتما قبولم می کنن . و چند وقت پیش هم  با یک گروه رادیویی اینترنتی مشغول فعالیت گویندگی بودم . اما اگه همون موقع حرف اون دختر رو جدی گرفته بودم شاید تا به امروز موفقیت های بیشتری کسب کرده بودم.
پس اگر کسی به شما گفت که در موردی خاص استعداد دارید حتما حرفش رو جدی بگیرید و دنبال تقویت استعدادتون باشید .
حتی اگر حرف او درست یا جدی نباشه ، حداقل شما تلاشتون رو کردین، چه بسا استعداد نداشته تون رو با آموزش به دست بیارید و کسب کنید.
 

۲-فعالیت های مختلف انجام دهید

اگر شما نمی دونید که دقیقاً چه استعدادی دارید، بهتره فعالیت های مختلف انجام بدید. فروشندگی، نقاشی ، نویسندگی ، آواز خواندن، ورزش، به تحقیق و پژوهش ،آشپزی . خلاصه فعالیت های مختلف انجام بدید تا استعداد تون رو کشف کنید ‌. بعد از انجام همه فعالیت ها بررسی کنید که در کدوم فعالیت عملکرد بهتری داشتید .
و به شما تبریک می گم چون بعد ازاون شما استعداد خودتون رو کشف می کنید.