وقتی می گم تمرکز ، یه چیزی تو مایه های یوگا و آرامش ذهن نیست . هر چند اگه اینکار رو هم بکنید بد نیست. اما منظورم در این مقاله تمرکز روی یک موضوع یا هدف خاص هست. ادامه مطلب رو بخونید تا بیشتر براتون بگم. و بهتون بگم چطور باید این کار رو بکنید.

اول هدفتو انتخاب کن

هدف

وقتی می گیم با تمرکز کردن روی یک چیز به خواسته ات می رسی ، درست مثل این می مونه که به مسیر یاب ( مثلاً بلد ) یه آدرس مقصد بدی و بگی حالا راه رو نشونم بده . اونم در عرض کمتر از یک ساعت تو رو به مقصدت می رسونه .

اما هرگز امکان تعیین چند مقصد به  طور همزمان وجود نداره . اگر هم بخواد داشته باشه مسیر یابت هنگ می کنه . اون وقت یا دور خودت می چرخوندت یا از سر جات تکون نمی خوری.

واسه همینه که اول باید هدفت رو انتخاب کنی . نمی تونی همزمان هم به چپ بری و هم به راست .

نمی تونی همزمان دو تا هدف کاملاً متفاوت رو پیش ببری.

 

اگه هدف و موضوع دومی هست ، باید مرتبط باشه

تمرکز روی هدف مشخص

خیلو خب . حالا شما اصرار داری که هدف دومی هم داشته باشی . به قول معروف نمی خوای همه پُل های پشت سرت رو خراب کنی و می خوای جاپات یه جای دیگه هم قرص باشه .

منم می گم باشه . شما می تونی یه هدف دیگه هم داشته باشی . به شرط این که در همین مسیر باشه . به شرط اینکه ارتباط به هدف اصلیت داشته باشه . می خوای بری لب دریا اما می خوای از جاده چالوس بری که اونجا رو هم ببینی . متوجه هستی چی می گم؟

مثلاً می خوای داستان نویس باشی ، اما هدف دیگه ات می تونه فیلمنامه نویسی هم باشه که به داستان نویسی مرتبط هست .

می خوای ریاضیات بخونی . به حسابداری هم علاقه داری.

تا اینجا مشکلی نیست.

مشکل وقتی ایجاد میشه که تو بخوای نویسنده بشی و هدف دومت حسابداری باشه .

برای رسیدن بهش تلاش کن

تلاش کردن

خب الان دیگه وقتشه که برای رسیدن بهش تلاش کنی . برنامه ریزی کنی . موانع و مشکلات رو بررسی کنی و بالاخره توش قدم بذاری . راه رسیدن بهش رو پیدا کنی . همه تلاشت رو بکنی تا بهش برسی .

کم نیار

تسلیم نشو

یه وقتایی تو زندگی ، مخصوصاً در راستای رسیدن به هدفت پیش میاد که همه تلاشت رو می کنی . اما نتیجه مطلوب نمی گیری . در این زمانه که نا امید میشی . می خوای تسلیم بشی و هدفت رو رها کنی و راهت رو عوض کنی . شاید پیش خودت بگی : (( این راحله رضائی چقدر خوش خیال بود که فکر می کرد که رسیدن به هدف با تلاش شدنیه … خدا بگم چی کارش کنه که الکی امید واهی داد … حالا به جز این هدف هیچ هدف دیگه ای هم دنبال نکردم و آینده ام نابود شده ))

اما دوست عزیز ، هیچ چیز اینقدر به آدم تسکین نمی ده که آدم بفهمه ، افراد دیگه هم جای شما بودن . افراد دیگه هم مثل شما به این روز ها رسیدن . این سختی ها رو متحمل شدن . یه عده شون کم آوردن و در دو قدمی رسیدن به هدف نا امید شدن . فقط اون هایی که به خودشون و هدفشون ایمان داشتن و اون هایی که تسلیم نشدن و تا انتها پیش رفتن موفق شدن . اون ها همون آدم هایی هستن که رسانه ها و کتاب ها و کل دنیا دارن درباره شون حرف می زنن . موفقیت اون ها رو داره تمام دنیا به نمایش می ذاره .

اما آدم هایی که نا امید شدن ، همچنان ناشناس درحال درجا زدن تو زندگی موندن. اون ها هزارتا هدف دیگه هم که انتخاب کنن ، هرجا فشار بهشون بیاد و کم بیارن ، رهاش می کنن. بنابراین هیچ وقت هم به هیچ جا نمی رسن.

 

خب دوست عزیز ، این چهار تا مرحله رو یادت باشه . ازشون استفاده کن تا موفق بشی.