خیلی ها وقتی یه مهارتی رو یاد می گیرن فکر می کنن که دیگه کافیه و فقط همینو باید یاد بگیرن و به همون یکی بچسبن . مثل این می مونه که به فرزندت بگی عزیزم حرف زدن یادگرفتی ، دیگه بسه نمی خواد راه رفتن یاد بگیری.
مسخره نیست؟
هست .
نویسنده فقط نباید بنویسه وگرنه مثل بعضی از نویسنده ها فقط شکم روشکم و چربی رو چربی و بعدشم مرض رو مرض نسیبشون میشه .
به نظرم آدم باید مهارت های زیادی یاد بگیره ، بالاخره که بیشتر از یه بار قرار نیست زندگی کنیم ‌. باید ملی فعالیت انجام بدیم .
خب من به عنوان یه نویسنده ، آشپزی هم می کنم . بله ؟ می فرمایید این که هنر نیست؟ نه خیر خیلی هنره از غذاهای وگان غذای های لذیذ و خوشمزه درست کرد . هر کسی بلد نیست غذاهای خوشمزه کاملاً گیاهی درست کنه .
می دونم داری چی فکر می کنی : « دختره ی خود شیفته »
نیومدم هنر هامو بشمارما . اومدم به تو هم بگم بیش از یه هنر داشته باشی .
همه اش بشین و بنویس که نمیشه . پاشو ، دو قدم راه برو ، ورزش کن ، به همسرت کمک کن ، به مادرت کمک کن ، یه سر به فرزندت بزن ببین در چه حاله. قرار نیست به بهانه نوشتن از خودمون یه تنبل کامل بسازیم ‌.
حالا یه درصد در نظر بگیر از نوشتن پول در بیاری . نمی گم نمیشه ها ولی واقع بین باش و بدون که نمیشه خالی هم در لیوان وجود داره .
جدی اگه نتونی پول در بیاری چی ؟ فکر کردی که مهارت دیگه ای هم داری یا نه ؟
برو دنبال مهارت کاری که دوست داری ، مرتبط با شغلته یا بهش علاقه داری ‌.
من چون کارم بلاگریه و یه جورایی میشه گفت اینفلوئنسر اینستاگرام هستم کارم ایجاب می کنه درباره تولید محتوا مهارت به دست بیارم . الان ادیت عکس رو در حد کار راه بنداز خودم بلدم . ادیت ویدئو رو هم که اگه پست آخر اینستاگرامم رو دیده باشی متوجه می شی که بد نیستم .
سرعت تایپ متوسطی دارم . زبان انگلیسی متوسط بلدم و ترکی استانبولی رو هم در حد مبتدی یاد گرفتم ‌‌. البته دارم رو این دو زبان بیشتر کار می کنم تا کامل بادبگیرمشون .
خب اگه من در کار خودم موفق نشدم – که با تلاشی که من می کنم غیر ممکنه موفق نشم – می تونم تونم به عنوان تولید کننده محتوا با فرد دیگه ای کار کنم . تبلیغ نویسی بلدم و می تونم در کپی رایتینگ موفق بشم ‌. یا در یک هتل گردشگری کار کنم .
در بدترین شرایط هم می تونم آشپز به رستوران گیاهی بشم .
می دونم الان داری چی می پرسی : « پس این که می گن رو یه کار تمرکز کن اشتباهه»
اون بالا با ذکر مثال گفتم یه بار بخون . اما یه اما داره .
اما باید روهدف اصلی متمرکز باشی در کنارش این مهارت های دیگه رو هم یاد بگیری . بیشترین تمرکزت رو روی کار اصلی بذاری .واسه همینه که الان چند ماهی می شه که من انگلیسیم متوسط و ترکیم مبتدیه . شاید در این زمینه های فرعی کند پیش برم اما پیش می رم ‌.
یادت هم باشه درسته اگه مهارت زیادی داشته باشی بهتره ، اما تعدادش خیلی هم زیاد نشه که تمرکزت رو به هم بزنه .
می پرسی چرا ؟
چون تعداد زیاد تمرکزت رو از کار اصلی بر می داره . مگه تو چقدر زمان داری ؟
بعد هم خیلی بهتره که اکثر مهارت ها به هم مرتبط باشند یا حداقل به هدف اصلی مرتبط باشن . که هدف اصلی رو به سمت جلو هل بدن .