می دونید،چند وقت بود که بی انگیزه شده بودم . نه مطالعه ، نه نویسندگی ، نه ورزش ، هیچ کاری نمی کردم. کارهایی که قبلاً یه روز هم نمی تونستم عقب بندازم رو دو هفته ای بود که انجامشون نداده بودم . تنها کاری که تو این دو هفته انجام داده بودم خوردن و خوابیدن به معنای واقعی کلمه بود . البته تولید محتوای اینستاگرام و تماشای یه سریال مزخرف ترکیه ای هم بود . از اون سریال متنفرم .
چند روز پیش برام ایمیل اومد که دامنه سایت نیاز به تمدید داره . چون دامنه سایت خودمو و مادرم رو یکجا گرفته بودم هر دو باهم ایمیلش برام اومد . مادرم قدری ناامید بود ولی من بدتر بودم . حداقل اون هر روز تو سایتش مطلب می ذاشت ، ولی من خیلی وقت بود که مطلبی در سایت نذاشته بودم . یا دیر به دیر می ذاشتم .
هر دو تصمیم گرفتیم که دامنه رو تهیه نکنیم ، تا همین چند روز پیش که مادرم نظرش عوض شد و از منم خواست که برای خودم رو هم تمدید کنم . خیلی امیدوار نبودم که بتونم یا بخوام بازم چیزی بنویسم ؛ اما به هر حال دوباره دامنه رو تمدید کردم .
همین شب گذشته بود که با اپلیکیشنی به نام ( معجزه پنج دقیقه ) آشنا شدم . بله حقیقتا دنبال معجزه ای بودم که از افسردگی که نزدیک بود درش گیر بیوفتم نجات پیدا کنم. اول فکر کردم مثل بقیه اپلیکیشن ها اسمش شعار گونه است و قرار نیست اتفاق خاصی بیوفته و برام مفید باشه ؛ اما خب ناامیدانه دنبال راه حل بودم . بله ، ناامیدانه .
پس نصبش کردم؛ اما به محض اینکه نصبش کردم و اون پنج دقیقه شگفت انگیز رو باهاش کار کردم دیدم که اسمش برازنده اش هست . هرچند اعتقادی به معجزه ندارم ؛ اما به شگفتی اعتقاد دارم و واقعاً شگفت زده شدم .
در این اپ اهداف هر روز رو مشخص می کنی .روزانه ۳ چیز که سپاسگزارش هستی رو‌تعیین می کنی . ۳ راه کار برای اینکه روزت رو بهتر کنی تعیین می کنی . آخر شب هم ۳ چیز شگفت انگیز روز رو می نویسی و می نویسی که چطوری می تونستی روز بهتری داشته باشی .

حالا چرا دارم اینا رو به تو می گم ؟

من یه بلاگر و اینفلوئنسرم . مردم منو آدم شاد و نسبتاً موفقی می دونن. اما اینا رو گفتم تا بدونی ، هر کسی گاهی ناامید و بی انگیزه میشه .
اینا رو گفتم تا بدونی که ، می دونم گاهی بی انگیزه میشی ، گاهی حتی اینقدر بی انگیزه ای که با تنبلی اشتباهش می گیری . اینقدر ناامید که فکر خودکشی هم به سرت می زنه .
گاهی تو فقط به انگیزه نیاز داری .
صبر کن ببینم ، جمله بالا کامل نیست.
باورت نمیشه تو اون دو هفته چقدر ویدئو انگیزشی گوش دادم ، البته در اینجور مواقع سراغ کتاب های انگیزشی هم می رفتم اما ایندفعه اینقدر حالم بد بود که حال خواندن کتاب های انگیزشی رو هم نداشتم . اصولاً ویدئو های دکتر هلاکویی حالمو خوب می کرد ، چون منطقی ترین روانشناسی هست که من میشناسم ؛ اما اینبار اون هم کارساز نبود .

حتی با شنیدن این که این علائمم نشانه ای از افسردگی است و راهکار مناسبی پیشنهاد نداد – به دلیل کامل نبودن ویدئو ها – حالم بدتر هم شد .
پس بذار جمله ای رو که گفتم اصلاح کنم
گاهی تو فقط به انگیزه ای نیاز داری که خودت به خودت می دی .
چون این تویی که تشخیص می دی چه چیز در روزت شگفت انگیز بوده ، شاید چیز کوچیکی باشه ، اما باید بگردی و پیداش کنی . همون چیز کوچیک یه انگیزه فوق العاده بهت می ده .
الان که دارم این متن رو می نویسم ۵:۳۰ صبحه و من از دیشب تا حالا نخوابیدم . چون اون انرژی عجیب و غریب رو که می خواستم ، گرفتم.

تو هم با انگیزه دادن به خودت ، انرژی بگیر.
چون هیچ کس بهتر از خودت نمی تونه بهت انگیزه بده.